Mihály Tibor

Mihály Tibor

Üdvözlünk a blog.hu-n!

2017. január 25. - Mihály Tibor

Ez az első bejegyzés, amit automatikusan hoztunk létre. Vázlatban van, így csak a blogod tagjai láthatják. Próbáld meg átszerkeszteni, ha sikerült akár törölheted is és kezdődhet a blogolás.

Kérdéseket és észrevételeidet a support@blog.hu címre tudod elküldeni. Jó blogolást!

A blog.hu csapata

A bejegyzés trackback címe:

https://kulturnaplo.blog.hu/api/trackback/id/tr8412156131

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Mihály Tibor 2017.01.26. 16:00:21

Kismonográfia a Vateráról.

Tisztelt Olvasók és Érdeklődők !

Blogom első vitatott és sokak által foglalkoztatott témára az online aukciós oldalakra fókuszál, és azon belül is a legismertebre a Vaterát.
Sokan vannak akik már legalább egy alkalommal vásárolt vagy eladott ezen az oldalon,de még annál is többen vannak akik már egyáltalán halottak róla.
A pozitív dolgokról is lehetne beszélni hiszen például a numizmatikai kategóriákban stabil és megbízható adás-vételek bonyolódnak ,de vannak a régiségen belül a festmény kategória, amiről már ezt messze nem lehet elmondani.Sok vásárló van aki sokféle képen vélekedik,de egy biztos,ez így nagyon nincs a helyén.Igen,aki még eddig nem jött rá a hamisítás és annak a piacra történő mérhetetlen kárairól lesz szó.
Kezdjük talán a Vatera vezetőségével, tulajdonosával,csapatával,tudatosan fogalmaztam így,hiszen álcázott érintetlen online emberekről beszélek,akiknek felelősségük van a következmények kialakulásában.De ne feledjük,hogy a törvényi kiskapuk kihasználásával ez nem is nagyon egyszerű,viszont meg tudnák tenni ,hogy belső szabályozással ezeket a visszaéléseket és bűncselekményeket megakadályozzák.
De most tegyünk nagyobb hangsúlyt az eladókra akik a legtöbb esetben tudatosan árulják a hamis képeiket legyen az festmény vagy esetleg rajz,de volt már példa arra is,hogy az eredeti fametszetek,rézkarcok,litográfiák illetve szitanyomatok fénymásolatát adták el eredeti műként.Tehát ne higgyük el,hogy egy bonyolult eljárással készült részkarcot nem hamisítank,de igen,így.Vagy esetleg egy nem igazán ismert művész eredeti művének az átszignálásával ,egy nem feltétlenül jobb, hanem egy magasabb áron eladható művésznek a nevével.Kis kitérő után viszont nézzük mi van a festményekkel és rajzokkal,ez a kör már egy kicsit gubancosabb,de megpróbálom a fő vonalakat felvázolni.
Tehát a festmények(méltánytalanul most nevezzük így) hamisításainak a fogásai amire,ha lehet figyelni kell.A hamisításnak több formája lehet amire nem csak az online oldalakon de a piacokon vagy esetleg privát vásárlásoknál is figyelni kell.Minden esetre a művészet ,és a művészek tanulmányozása nélkül, tehát a kellő tapasztalat hiányában vásárolni több mint felelőtlenség.
1,a A hamisítás lehet átszignált,tehát egy meglevő(akár még jól és szépen megfestett),de ismeretlen művész eredeti festménye,ami esetleg nem lett szignálva,vagy a szignót (ha lehet)eltávolítják,és már az új és népszerű művész aláírásával látják el.
Ez az eljárás népszerű mert nem igényel nagyobb tudást és befektetést.
1,b A megfejtés tapasztalt szemnek nem okoz gondot,illetve a szignó általában nem tökéletes vagy a régi szignó eltávolítása után nyomok maradtak.Soha ne vásároljunk csak a szignó alapján !
2, a Másolás.(művész és festési irányzatának a másolása.) Ebben az esetben egy jó kezű amatőr vagy egy képzet művész lett felbérelve a hamis kép elkészítésére.(ez az eljárás több figyelmet igényel és a megbízó számára pedig magasabb anyagi befektetést igényel,ami általában nem mindig kifizetődő.(kedvelt művészek a hamisítok körében:Scheiber Hugó, Mednyánszky László,Aba Novák Vilmos,Gulácsy Lajos,Egry József...stb.
2.b A megfejtés egyszerű mivel a többek között , éppen a felsorolt művészek egyedinek mondható tehetségük és festési stílusuk miatt nehéz hamisítani,így már némi tudás birtokában könnyen kiszúrhatóak a hamisítványok.Persze hozzá kell tenni,hogy szerencsére a hazai hamisítók lényegesen amatőr és felületes munkát végeznek.(és még is visszafogottan vélekedtem !)
3, Másolás. (Egy a művész által készített eredeti kép lemásolása,vagy teljes egészében vagy részletek összemásolásával.)Több esetben van az hogy a hamisító egy eredeti képet teljesen vagy több képről készült részletet másol át a saját újonnan készült képére.Ez a megoldás a tapasztalattal nélküli vásárlókkat célozza és téveszti meg.(a festési stílus miatt kedvelt művészek munkáinak a másolása:Korniss Dezső,Gyarmathy Tihamér, Bálint Endre,Mattis Teutsch János,Kassák Lajos..stb.
3. b Ha kellő tapasztalattal nem rendelkezünk akkor kellő tájékozódással ez könnyen kiszűrhető,sőt még egy kis kutatási élménnyel is gazdagodunk és remélhetőleg sikerélménnyel is mivel nem csaptak be minket és a pénzünk is megmarad.(sok esetben az okoz sikerélményt,ha nem veszünk semmit,)
4.a. Felcímkézés. Ebben az esetben a hamis kép hátoldalát címkékkel látják el.Ezek sok esetbe mai fénymásolatok,viszont itt vizsgálni kell a hátteret.A legnépszerűbb a Képcsarnok vállalat címkéje,ami semmi esetben sem igazolja az eredetiséget,és ez igaz a többi címkére is.Sok esetben eleve a hamisító tudatlansága miatt olyan általa hamisított művész vagy művészek képének hátuljára ragaszt címkét aki több okból kifolyólag sem állhatott a vállalattal kapcsolatban.A többi címke pl. Ernst szalon,Műcsarnok, vagy egyéb kiállítási vagy árverezési címkéket csak akkor lehet figyelembe venni,ha alaposabban utána tudunk nézni az eredetének,de az eredetiséget is se a címke alapján végezzük .Köszönöm ! M.Tibor Folyt.köv..

Mihály Tibor 2017.02.02. 23:05:30

Kismonográfia a Vateráról. II.

Újra itt a folytatás, és éppen egy aktuális gyöngyszemmel, amit éppen a mai nap nyert meg valaki szerencsétlen ,már persze,ha ki is fizeti az online piactér ,talán eddig legdrágább hamisítványa utáni csillagászati 531.000- ft-ot !!!! igen ! ötszázharmincegyezer magyar forintot !! A hamisított művész ez esetben Moholy Nagy László volt. No akkor nézzük a tényeket.Avatatlan szemnek elsőre megtévesztő lehet a festmény megjelenése,első látásra is meglehetősen régi,vászonra készült,van is hasonló színnel és stílusban festett műve a festőnek.Hát a szignó?... hát azt meg kinézem a google-ból -/gondolja ezt a tapasztalatlan vásárló./
De csak nézzük sorjában.A kép első látásra is túl jól komponált,tehát próbálta a hamisító a legjobb és legmegnyerőbb kvalitást kihozni.Azt már lehet tudni,hogy a hamisító és az eladó/persze,ha a két személy nem azonos/soha nem láttak eredeti képet a művésztől, mivel az alapvető dolgokat sem vették figyelembe.Az alapvető dolog pedig a túl öregnek ható hátoldal,még akkor is ,hogy az 1920-s évekről beszélünk.Moholy Nagy László kiegyensúlyozottan figyelt a részletekre és az összhangra,ami szinte minden művén tükröződik .A kép felülete is megtévesztőnek hat,mivel az idő múlását próbálta a hamisító hangsúlyozni a repedezett felülettel.De az olajfestmény felülete nem így reped az öregedés során ,a kép vízesbázisú festékkel és láthatóan ragasztószalag kitakarással készült.A több apró hiba mellett a legordítóbb viszont,hogy az eladó másik terméke hátoldalára is ugyan azzal a tollal írtak mint az említett kép hátoldalára,így mint az eredetiséget is igazolva.
antik.vatera.hu/festmeny_kep_foto/festmeny/tajkep/moholy_nagy_laszlo_konstruktiv_konstrukcio_igazi_kulonlegesseg_2435860046.html
Nem akarok senkinek sem tippet adni,de a kép hamisítása ebben az esetben úgy tört,hogy volt egy régi festmény aminek a festet előoldalát esetleg eltávolították és így szerintük megvolt a kellően öreg felület és ráadásul vászon.Így erre már kis kézügyességgel,némi színek iránti tudással és másolással el lehet készíteni a hamis festményt. A vásárló pedig azt hihette,hogy megnyeri a főnyereményt(legalábbis amíg nem jut el a kép egy szakértőig) mivel pár kattintással ezt találja:
index.hu/kultur/2016/11/15/rekordarat_fizettek_moholy-nagy_laszlo_egy_kepeert/
Hmmm..ez még is CSAK !!! 531.ezer forint !!...még sem 6.087.500 dollár !!!! AKUTYAMINDENIT!!!! Nem bizony,de az a 531.000- forint hiányozni fog a családi kasszából.A tanúság,hogy vigyázzunk,ha be akarunk fektetni festménybe,mert bizz ,ez sem arany ami fénylik....Folyt. köv...
süti beállítások módosítása